Ajankohtaista

Kylien maisemanhoito

Rovaniemen kylästrategia 2025 mukainen maisemanhoidollinen suunnittelu on käynnistynyt useilla kylillä. Suunnittelun tekee yhdessä kyläläisten kanssa Lapin AMK:n opiskelijat.

Kylien maisemanhoito suunnitteluvaiheessa

Rovaniemen monilla kylillä ja kyläalueilla on alkanut alkuvuoden 2020 aikana maisemanhoidon suunnittelu.

Suunnitelmat tehdään yhdessä maanomistajien kanssa, ja ne toteuttaa Lapin AMK:n opiskelijat.
Suunnitteluiltoja on jo käyty kylillä ja niitä vielä järjestetään tarpeen mukaan.

Jos teillä on kysyttävää suunnittelun etenemiseen tai muuten aiheeseen liittyen, niin olkaa yhteydessä kylienne yhteyshenkilöihin.
Yhteyshenkilöt tietoineen alla olevassa taulukossa.

TEHDÄÄN MAISEMAT KAIKILLE NÄKYVIKSI!


Rovaniemen kaupungin alueellisten palveluiden johtaja
Heli Välikangas
0400 696 834
heli.valikangas@rovaniemi.fi

Lapin AMK
Markus Korhonen
040 672 5061
markus.korhonen@lapinamk.fi

Anne-Mari Väisänen
040 775 1893
anne-mari.vaisanen@lapinamk.fi

ALAKEMIJOKI Yhteyshenkilö Suunnittelija(t)
Muurola Ilkka Ulkuniemi   0400 949 954
ilkka.ulkuniemi@gmail.com
Reeta Peteri   044 578 5792
reeta.peteri@edu.lapinamk.fi
Hirvas Sirkka-Liisa Peteri   0400 650 429
peterisipi@gmail.com
Simo Hakonen   044 293 1382
simo.hakonen@edu.lapinamk.fi
ALAOUNASJOKI    
Lehtojärvi Riku Tapio   040 173 4293
riku.tapio@rovaniemi.fi
Antero Mölläri  040 706 2583
antero.mollari@edu.lapinamk.fi
Sonka Sanna-Mari Suopajärvi   040 749 1489
sanna.marisj@gmail.com
Oscar Izadi   050 524 0011
oscar.izadi@edu.lapinamk.fi
Sinettä Timo Eskelinen   040 573 6652
 et-tek@hotmail.fi
Lauri Tuomaala   040 935 9560
lauri.tuomaala@edu.lapinamk.fi
Tapionkylä Jarmo Huhtala   040 178 0830
jarmo.huhtala@ely-keskus.fi
Tommi Isokääntä   040 413 3617
tommi.isokaanta@edu.lapinamk.fi
RANUANTIE    
Koko alue
Kivitaipale, Narkaus,
Saari-Kämä, Siika-Kämä, Välijoki, Haukitaipale
Päivi Saarijärvi   040 701 0488
paivi.saarijarvi@rovaniemi.fi
Valtteri Timonen   040 419 2182
valtteri.timonen@edu.lapinamk.fi
Eemeli Sarajärvi   040 844 8397
eemeli.sarajarvi@edu.lapinamk.fi
Akseli Moilanen   0400 257 053
akseli.moilanen@edu.lapinamk.fi
Narkaus Päivi Saarijärvi   040 701 0488
paivi.saarijarvi@rovaniemi.fi
Aleksi Berg   040 525 9226
aleksi.berg@edu.lapinamk.fi
SODANKYLÄNTIE    
Vikajärvi Lilja Myllymäki   045 847 9880
lilja.myllymaki@roiedu.fi 
Jarkko Ruuskanen   040 532 1689
jarkko.ruuskanen@edu.lapinamk.fi
Niesi
Pekka Suopajärvi   045 112 026
suopajarvi.pekka2@gmail.com
 
YLÄKEMIJOKI    
Yläkemijoki komiaksi
-maisemasuunnitelman päivitys / koko alue
Jorma Kiviniemi   0400 695 405
jorma.kiviniemi@rovaniemi.fi
Sari Hirsivaara   040 162 8590
sari.hirsivaara@mitta.fi
Minna Uusiautti   040 576 3901
minna.uusiautti@rovaniemi.fi
Tuomas Seppänen   044 5150 121
tuomas.seppänen@edu.lapinamk.fi
YLÄOUNASJOKI    
Lohiniva Ari Lohiniva   040 521 9391
ari.lohiniva@kaamosliha.fi
Nico Säynäjäkangas   044 252 6056
nico.saunajakangas@edu.lapinamk.fi
Porokari Arto Niemi   0400 969 756
niemiarto615@gmail.com
Pertti Muuronen   0400 398 288
pertti.muuronen@gmail.com
Jere Nikunlassi  045 132 0994
jere.nikunlassi@edu.lapinamk.fi
Törmänki Heikki Tuomi-Nikula   0400 393 411
heikki.tuomi-nikula@gmail.com
 
Marrasjärvi Seija Ylitalo   050 367 0663
seija.ylitalo@rovaniemi.fi
Riku Hakala   044 314 5000
riku.hakala@edu.lapinamk.fi

 

Anna palautetta